Logo

Domácnost, Ekologie, Zahrada,

Hnojíte své Zamiokulkas kávou? To není vždy dobrý nápad. Kdy je lepší to neriskovat?

16.12.2023 Redakce České šeptání (Foto: Pixabay/Diermaier). Domácí způsoby péče o rostliny jsou stále oblíbenější a usnadňují každodenní péči. Někdy však můžeme svým květinám ublížit, pokud tyto činnosti provádíme nesprávně. Totéž...

16.12.2023 Redakce České šeptání (Foto: Pixabay/Diermaier).

Domácí způsoby péče o rostliny jsou stále oblíbenější a usnadňují každodenní péči. Někdy však můžeme svým květinám ublížit, pokud tyto činnosti provádíme nesprávně. Totéž platí i pro kávovník a zamioculum. Tato oblíbená dvojice nemusí vždy dopadnout dobře. Poradíme vám, jak používat kávovou sedlinu tak, aby rostlině prospěla, a ne aby na ní tratila.

Foto: Zdeněk Šťastný z kávovníku: Foto: Pixabay/Diermaier

Zamioculcas a kávová sedlina jsou dobrou kombinací, pokud se správně používají. V opačném případě můžeme rostlinu pouze oslabit nebo jí vážně ublížit. Podívejte se, jakých chyb se vyvarovat, aby zamioculcas rostl bujně a zdravě.

Je dobré hnojit zamioculcas kávou?

Častou chybou je hnojení rostliny kávou. Vrstva kávové sedliny navršená na vrcholu květináče má vytvořit mulč, který zabrání odpařování vody z půdy.

Zdá se to jako dobrý nápad, ale může to vést k přílišné vlhkosti substrátu, což je pro zamioculas velmi nepříznivé. Vzniknou tak ideální podmínky pro houby, které napadají kořenový systém rostliny. V důsledku toho může hniloba kořenů zbrzdit růst rostliny a nakonec ji zcela zničit.

Kromě toho může mulčování kávou způsobit, že oddenky rostoucí nad úrovní terénu budou vlhké. To bude mít na rostlinu rovněž negativní vliv, protože oddenky by měly být vždy suché a čisté.

Proč je chybou zalévat zámiok kávovou sedlinou?

Dalším problémem, který může naše zamioculky poškodit, je zalévání černou kávovou sedlinou. Je pravda, že tento nápoj obsahuje látky, které jsou pro hrnkové rostliny prospěšné, ale v tomto případě může být přemíra škodlivá.

Káva, a tedy i rostlina, z níž pochází, obsahuje kofein. Málokdo ví, že se vyvinul jako obranný mechanismus, protože kávovník shazuje několik listů, z nichž se kofein vyplavuje do půdy a otravuje okolní rostliny. Díky tomu má lepší přístup ke zdrojům, jako je světlo.

Musíme si proto uvědomit, že po uvaření kávy zůstává v sedlině velké množství kofeinu. To znamená, že jejich zalévání přímo do květináče by mohlo vést k otravě zamioculcas, proto nedoporučujeme zalévat rostlinu pravidelně a často kávovými zbytky.

Jak správně hnojit kávovníky?

Ne ve všech případech však káva zamioculcas poškodí. Při správném použití může být pro naši rostlinu prospěšná, podpoří její růst a zlepší její imunitu.

Za tímto účelem by měla být přidána do substrátu při přesazování zamioculca. Předtím bychom však měli kávu nejprve zkompostovat se suchým listím nebo trávou, a to při zachování poměru 4:1. To umožní vyluhování kofeinu na úroveň, která je pro rostlinu neškodná.

Když je náš kompost připraven, musíme jej smíchat s půdou. Nezapomeňte však, že půdy by mělo být třikrát více než kompostu.

Redakce České šeptání.

Související články:

Vánoční stromek zalévám tímto kompostem už léta. Neztrácí jehličí a celá rodina ho miluje

Slováci to mají doma a myslí si, že je to zamiokulkas. Jeden detail prozradí vše


Varovanie

Vážení čtenáři - diskutéři. Podle zákonů České republiky jsme povinni na požádání orgánů činných v trestním řízení poskytnout jim všechny informace shromážděné o vás systémem (IP adresu, mail, vaše příspěvky atd.) Prosíme vás proto, abyste do diskuse na naší stránce nevkládali takové komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některého trestného činu uvedeného v trestním zákoně. Zejména abyste nezveřejňovali příspěvky rasistické, podněcující k násilí nebo nenávisti na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnosti nebo k etnické skupině a podobně. Více o povinnostech diskutéra se dozvíte v pravidlech portálu, které si je každý diskutér povinen nastudovat a které naleznete zde. Publikováním příspěvku do diskuse potvrzujete, že jste si pravidla prostudovali a porozuměli jim.Doporučujeme

Snadno se pěstuje, rychle roste a dlouho kvete. Potěší oko na více než šest měsíců

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Lukreo). Roste bujně, bohatě kvete a je nenáročná na péči. Supertunia Vista Bubblegum je jednou z nejcennějších odrůd petúnií a…

Jak připravit dokonalé piškotové těsto? Díky lžičce této přísady krásně vykyne a nerozpadne se

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Ahanov Michael). Jak připravit dokonalé piškotové těsto? Není to vůbec složité, jen je třeba znát chytrý postup, který zkušené kuchařky…

Zahradníci ji nyní připravují ve velkém. Výsledkem jsou báječné květy a šťavnaté plody

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Lipatova Maryna). Příprava hnojiva na přesličky je chytrý způsob, jak se vypořádat s tímto všudypřítomným a otravným plevelem. Proč ji…

Samotné mytí nestačí. Pokud přidáte čajovou lžičku, jahody zůstanou déle čerstvé a nebudou se tak rychle kazit

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Thomas Klee). Jak skladovat a mýt jahody, aby se nezkazily? Jsou ovocem, které milují děti i dospělí. Nejčastěji se jedí…

Nevoní, ale jeho účinnost je působivá. Jak vyrobit kopřivové hnojivo

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Martina Unbehauen). Pečujete o zahradu s okurkami a rajčaty, ale nechcete používat chemické prostředky na podporu jejich růstu? Pak využijte…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov