Logo

Zahrada,

Kdy přesazovat rajčata? Návod krok za krokem, jak na to

18.4.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock.com/Joe Kuis). Přesazování rajčat spočívá v oddělení sazenic zeleniny, které byly vysety do sadbovače. Tento postup jim poskytne vhodné podmínky pro další vývoj a umožní...

18.4.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock.com/Joe Kuis).

Přesazování rajčat spočívá v oddělení sazenic zeleniny, které byly vysety do sadbovače. Tento postup jim poskytne vhodné podmínky pro další vývoj a umožní další růst plodiny. Je však důležité, aby byl tento postup proveden ve správný čas a správným způsobem. Kdy přesazovat rajčata? Vysvětlíme vám, jak postupovat krok za krokem.

Rajčata by se měla přesazovat, když mají 2 až 3 listy.
Foto: shutterstock.com/Joe Kuis

Kdy přesazovat rajčata?

Rajčata by se měla přesazovat asi dva až tři týdny poté, co byla zaseta jako sazenice. Během této doby si rostliny vytvoří vlastní listy. Pokud zákrok provedete příliš brzy nebo příliš pozdě, sazenice se na stoncích protáhnou. Kromě toho hrozí větší riziko poškození kořenů, které se v dřívějším termínu ještě nevyvinuly.

Při výběru nejvhodnějšího termínu je vhodné věnovat pozornost počtu listů na sazenicích. Pokud sazenice rajčat již vytvořila dva nebo tři řádné listy, je připravena k přesazení.

Jaká půda pro přesazování rajčat?

Pro přesazování rajčat použijte lehkou, dobře propustnou půdu. Substrát musíbýt dobře vlhký, ale ne rozmočený nebo bahnitý. hodnota pH by měla být neutrální, mezi 6 a 7.

Dobře proto poslouží odkyselená zahradnická rašelina bez hnojiv. Dobrou volbou je také univerzální zemina smíchaná s kompostem.

Nejdůležitější je nehnojit půdu pro kvetoucí rajčata hnojivy. Vysoká dávka živin by mohla způsobit napadení mladých sazenic. Budoucí úroda by byla zničena.

Pro přesazování rajčat používejte lehkou, dobře propustnou půdu.
Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky

Jak přesazovat rajčata? Krok za krokem

Než začnete s přesazováním rajčat, musíte připravit květináče. Každý z nich naplňte předem zakoupeným nebo vlastnoručně namíchaným pěstebním substrátem. Ujistěte se, že je vhodné pro rajčata.

Každou sazenici opatrně vyjměte ze společného květináče pomocí špachtle nebo pikýru. Poté se je snažte jemně oddělit. Uchopte přitom spíše listy než stonky a začněte oddělovat mladé kořínky, přičemž dávejte pozor, abyste je nepoškodili.

Zrozdělených sazenic rajčat začněte vybírat pouze nejzdravější a nejsilnější druhy. Ty budou mít mnohem větší šanci na správný vývoj a bohatou úrodu než slabé, nevyvinuté sazenice.

Do substrátu každého květináče udělejte otvory silné jako prst. Sazenice rajčat umístěte vertikálně do takové hloubky, aby nad povrch vyčnívaly pouze listy. Dbejte zejména na to, aby se kořeny nekroutily směrem vzhůru. Musí směřovat svisle dolů.

Po přesazení lehce zasyptezbývající plochu zeminou a jemně ji prohněťte. Sazenice rajčat zalévejte při pokojové teplotě. Listy nenamáčejte.

Jak pečovat o rajčata po přesazení?

Přesazená rajčata by měla stát na místě s rovnoměrným přístupem slunečního světla. Během dne by se měla otáčet, aby byly všechny listy v kontaktu se sluncem. Ze stejného důvodu by místo mělo být teplé a teplota by se měla pohybovat mezi 18 a 26 stupni Celsia.

Sazenice rajčat je třeba po přesazení přibližně každé dva dny zalévat . Je důležité udržovat jejich substrát neustále vlhký. Doporučuje se používat malé množství vody, aby nedošlo k přemokření substrátu.

Sazenice rajčat by seměly zalévat přibližně každé dva dny po přesazení .
Foto: Pixabay/AndreasGoellner

Zhruba po týdnu můžete začít rajčata přihnojovat. K tomu jsou vhodné přípravky bohaté na živiny, jako je dusík, fosfor a draslík. Tato směs podpoří vývoj listů a výhonků. Bude mít také pozitivní vliv na vývoj kořenů a budoucí plodnost.

Redakce České šeptání.

Související články:

Kdy doma vysadit rajčata ze semen? Počkejte do tohoto data. Jinak budou keříky prázdné

Jsou vaše rajčata ještě zelená? Možná jste udělali tuto chybu


Varovanie

Vážení čtenáři - diskutéři. Podle zákonů České republiky jsme povinni na požádání orgánů činných v trestním řízení poskytnout jim všechny informace shromážděné o vás systémem (IP adresu, mail, vaše příspěvky atd.) Prosíme vás proto, abyste do diskuse na naší stránce nevkládali takové komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některého trestného činu uvedeného v trestním zákoně. Zejména abyste nezveřejňovali příspěvky rasistické, podněcující k násilí nebo nenávisti na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnosti nebo k etnické skupině a podobně. Více o povinnostech diskutéra se dozvíte v pravidlech portálu, které si je každý diskutér povinen nastudovat a které naleznete zde. Publikováním příspěvku do diskuse potvrzujete, že jste si pravidla prostudovali a porozuměli jim.Doporučujeme

Snadno se pěstuje, rychle roste a dlouho kvete. Potěší oko na více než šest měsíců

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Lukreo). Roste bujně, bohatě kvete a je nenáročná na péči. Supertunia Vista Bubblegum je jednou z nejcennějších odrůd petúnií a…

Zahradníci ji nyní připravují ve velkém. Výsledkem jsou báječné květy a šťavnaté plody

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Lipatova Maryna). Příprava hnojiva na přesličky je chytrý způsob, jak se vypořádat s tímto všudypřítomným a otravným plevelem. Proč ji…

Nevoní, ale jeho účinnost je působivá. Jak vyrobit kopřivové hnojivo

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Martina Unbehauen). Pečujete o zahradu s okurkami a rajčaty, ale nechcete používat chemické prostředky na podporu jejich růstu? Pak využijte…

Jak hnojit petúnie? Přidejte 10 listů do vody a zalijte. Buďte opatrní, protože květy vyletí z květináčů

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Yui Yuize). Co lze udělat pro to, aby petúnie bohatě kvetly? Pokud jejich květy blednou a jejich barva není tak…

Vypadají krásně a chrání vás před dotěrnými sousedy. Zde jsou nejlepší popínavé rostliny pro váš balkon

25.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Svetlana_LindaFoto). Popínavé rostliny jsou rostliny, které nejen krásně vypadají a dělají radost, ale mají i další funkci - chrání vaše…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov