Logo

Ekologie, Zahrada,

S hnojením pivoněk začněte v březnu. Stonky zesílí a květy budou plnější

14.3.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Hikko.ne). Pivoňky patří k nejpůsobivějším květinám, které se v posledních letech objevují v domácích zahradách. Aby se mohly rok co rok těšit ze své krásy,...

14.3.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/Hikko.ne).

Pivoňky patří k nejpůsobivějším květinám, které se v posledních letech objevují v domácích zahradách. Aby se mohly rok co rok těšit ze své krásy, je třeba jim dodávat potřebné živiny. Co pivoňky potřebují pro zdravý růst a bohaté kvetení? Čím byste měli rostliny na jaře hnojit, aby měly silné stonky a velké květy? Doporučujeme.

Co potřebují pivoňky pro zdravý růst a bohaté kvetení?
Foto: shutterstock/Hikko.ne

Kdy hnojit pivoňky?

Pivoňky jsou opravdovými perlami zahrady. Tyto neobyčejné květiny ohromují svou krásou a vůní a jsou nádherným doplňkem každé krajiny. Pivoňky patří mezi rostliny, které jsou poměrně náročné, protože ke správnému růstu a bohatému kvetení potřebují hodně živin. Bohužel mnoho zahrádkářů stále přesně neví, kdy se do nich pustit. Pivoňky se doporučuje hnojit ve dvou obdobích – na jaře a na podzim.

Jarní hnojení pomůže posílit rostliny po zimě a také podpoří tvorbu nových výhonků, listů a květních pupenů. Kromě toho posílí jejich odolnost vůči chorobám, zejména plísni šedé. První dávka hnojiva by měla být aplikována v březnu nebo dubnu. Pro tento účel je třeba volit přípravky s vysokým obsahem fosforu a draslíku. Tyto prvky jsou zodpovědné za nasazování a tvorbu květů. Zároveň je vhodné vyhnout se používání dusíkatých hnojiv, jinak budou pivoňky vytvářet více listů než květů (čemuž se chce každý zahradník vyhnout). K hnojení rostlin můžete použít minerální přípravky, i když mnoho lidí dává přednost přírodním hnojivům. Co se týče podzimního hnojení, to je nejlepší provádět v září nebo říjnu.

Hnojení pivoněk kostní moučkou

Hledáte přírodní hnojivo pro své pivoňky? Sáhněte po kostní moučce. Je vynikajícím zdrojem fosforu a vápníku, které jsou nezbytné pro silný růst a kvetení. Kromě toho dodává půdě cenné živiny a zároveň zlepšuje její strukturu. Tento produkt zajišťuje rovnoměrnou výživu rostlin, protože látky v něm obsažené se postupně uvolňují do půdy. Pro hnojení pivoněk stačí kostní moučku rovnoměrně rozprostřít kolem rostlin a jemně ji vmíchat do půdy. Na jeden keř by měly stačit dvě hrsti přípravku. Pivoňky je vhodné hnojit kostní moučkou na jaře i na podzim. Díky tomuto přípravku budou stonky rostlin silnější a květy plnější.

Kostní moučka je vynikajícím zdrojem fosforu a vápníku, které jsou nezbytné pro silný růst a kvetení.
Foto: shutterstock/Floki

Měli byste pivoňky při výsadbě hnojit?

Před výsadbou pivoněk je dobré obohatit půdu dobře rozloženým kompostem, aby rostliny měly dostatek živin. Můžete se také obrátit na známou kostní moučku, která podpoří správný růst a vývoj keře. Hrozí však riziko spálení mladých kořenů. Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, je dobré dodržovat dávkování – při výsadbě pivoněk postačí ¼ šálku kostní moučky přimíchané do půdy.

Redakce České šeptání.

Související články:

Smíchejte dvě přísady a zalijte pivoňky. V létě se budou pyšnit květy

Vaše pivoňky budou krásně a bohatě kvést. Jak na jaře stimulovat keř?


Varovanie

Vážení čtenáři - diskutéři. Podle zákonů České republiky jsme povinni na požádání orgánů činných v trestním řízení poskytnout jim všechny informace shromážděné o vás systémem (IP adresu, mail, vaše příspěvky atd.) Prosíme vás proto, abyste do diskuse na naší stránce nevkládali takové komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některého trestného činu uvedeného v trestním zákoně. Zejména abyste nezveřejňovali příspěvky rasistické, podněcující k násilí nebo nenávisti na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnosti nebo k etnické skupině a podobně. Více o povinnostech diskutéra se dozvíte v pravidlech portálu, které si je každý diskutér povinen nastudovat a které naleznete zde. Publikováním příspěvku do diskuse potvrzujete, že jste si pravidla prostudovali a porozuměli jim.



Doporučujeme

Tímto způsobem můžete rychle zachránit zmrzlou hortenzii. Stačí jedno jednoduché ošetření

9.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/krolya25). Zatímco si s vámi počasí zahrává, zahradní rostliny se snaží přežít. Pozdní jarní mrazy mohou být nebezpečné zejména pro…

Máte tento produkt doma? Můžete ho použít k bleskovému vyčištění kovové pánve.

9.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/New Africa). Alobal je všestranný výrobek, který v průběhu let našel v našich domácnostech různé využití. Ačkoli si jej nejčastěji…

Kdy mám vysadit surfinie na balkoně? Nejvhodnější termín se blíží. Kvetou až do října

09.05.2024 Redakce České šeptání (Foto: Shutterstock/matunka). Kdy vysadit surfinie na balkoně, aby ještě dlouho těšily oko barevnými kaskádami květů? Výběr správného termínu je polovina úspěchu.…

Sázíte rajčata? Zakopejte je do země a budou mít krásnou úrodu

9.5.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/encierro). Nejlepší čas na výsadbu rajčat je právě teď. Nepotřebujete pozemek ani zahradu - stačí vám balkon nebo dokonce parapet…

Tyto granule se sypou, aby se zbavily slimáků. Nevědí, jaká jsou rizika. Proti tomuto jedu neexistuje žádný protijed

09.05.2024 Redakce České šeptání (Foto: shutterstock/PhotoJuli86). Šneci na zahradě jsou to poslední, co bychom tam chtěli vidět. Působí spoušť a ničí naše pečlivě ošetřované rostliny…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov